jQuery-Colorbox - en to sv_SE translation catalogue (96 entries)

en: Theme #1
sv_SE: Tema #1

en: Theme #2
sv_SE: Tema #2

en: Theme #3
sv_SE: Tema #3

en: Theme #4
sv_SE: Tema #4

en: Theme #5
sv_SE: Tema #5

en: Theme #6
sv_SE: Tema #6

en: Theme #7
sv_SE: Tema #7

en: Theme #8
sv_SE: Tema #8

en: Theme #9
sv_SE: Tema #9

en: Theme #10
sv_SE: Tema #10

en: Theme #11
sv_SE: Tema #11

en: Theme #12
sv_SE: Tema #12

en: Theme #13
sv_SE: Tema #13

en: Theme #14
sv_SE: Tema #14

en: Theme #15
sv_SE: Tema #15

en: percent
sv_SE: procent

en: pixels
sv_SE: pixlar

en: elastic
sv_SE: elastisk

en: fade
sv_SE: tona

en: none
sv_SE: inget

en: Successfully updated %1$s settings.
sv_SE: Uppdaterade inställningarna för %1$s.

en: %1$s settings were successfully deleted.
sv_SE: Inställningarna för %1$s är borttagna.

en: needs attention: the plugin is not activated to work for all images.
sv_SE: behöver uppmärksamhet: pluginet är inte inställt att fungera på alla bilder.

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Did not update settings, you do not have the necessary rights.
sv_SE: Kunde inte uppdaterade inställningarna, du har inte dem nödvändiga rättigheterna.

en: Did not delete %1$s settings. Either you dont have the nececssary rights or you didnt check the checkbox.
sv_SE: Inställningarna för %1$s togs inte bort. Du har antingen inte nödvändiga rättigheter eller så markerade du inte boxen.

en: Using
sv_SE: Använder

en: close
sv_SE: stäng

en: next
sv_SE: nästa

en: previous
sv_SE: föregående

en: start slideshow
sv_SE: starta bildspel

en: stop slideshow
sv_SE: stoppa bildspel

en: {current} of {total} images
sv_SE: {current} av {total} bilder

en: %1$s Settings
sv_SE: %1$s Inställningar

en: Theme
sv_SE: Tema

en: Select the theme you want to use on your blog.
sv_SE: Välj vilket tema du vill använda på din blogg.

en: Theme screenshot
sv_SE: Skärmdump på temat

en: Add Slideshow to groups
sv_SE: Lägg till bildspel för grupper

en: Add Slideshow functionality for %1$s Groups
sv_SE: Lägg till funktionalitet för bildspel för %1$s grupper.

en: Start Slideshow automatically
sv_SE: Starta bildspel automatiskt

en: Start Slideshow automatically if slideshow functionality is added to %1$s Groups
sv_SE: Starta bildspel automatiskt om bildspels funktionalitet för %1$s grupper är tillagt

en: Speed of the slideshow
sv_SE: Hastighet för bildspel

en: milliseconds
sv_SE: millisekunder

en: Sets the speed of the slideshow, in milliseconds
sv_SE: Ändrar hastigheten för bildspelet, i millisekunder

en: Disable loop
sv_SE: Inaktivera loop

en: Disable looping through image groups
sv_SE: Inaktivera loopning via bildgrupper

en: Disable keys
sv_SE: Inaktivera tangenter

en: Disable ESC to close Colorbox and arrow keys to go to next and previous images
sv_SE: Inaktivera ESC för att stänga Colorbox och piltangenterna för nästa och föregående bilder

en: Maximum width of an image
sv_SE: Maximal bredd för en bild

en: Do not set width
sv_SE: Ändra inte bredd

en: Set maximum width of an image
sv_SE: Ändra maximal bredd för en bild

en: Set the maximum width of the image in the Colorbox in relation to the browser window in percent or pixels. If maximum width is not set, image is as wide as the Colorbox
sv_SE: Ändrar maximal bredd för en bild i Colorbox i relation till webbläsarens fönster, i procent och pixlar. Om maximal bredd inte är ändrad är bilden lika stor som Colorbox

en: Maximum height of an image
sv_SE: Maximal höjd för en bild

en: Do not set height
sv_SE: Ändra inte höjd

en: Set maximum height of an image
sv_SE: Ändra maximal höjd för en bild

en: Set the maximum height of the image in the Colorbox in relation to the browser window to a value in percent or pixels. If maximum height is not set, the image is as high as the Colorbox
sv_SE: Ändrar maximal höjd för en bild i Colorbox i relation till webbläsarens fönster, i procent och pixlar. Om maximal höjd inte är ändrad är bilden lika stor som Colorbox

en: Maximum width of the Colorbox
sv_SE: Maximal bredd för Colorbox

en: Set width of the Colorbox
sv_SE: Ändra bredd för Colorbox

en: Set the maximum width of the Colorbox itself in relation to the browser window to a value between in percent or pixels. If the image is bigger than the colorbox, scrollbars are displayed. If width is not set, the Colorbox will be as wide as the picture in it
sv_SE: Ändrar maximal bredd för Colorbox i relation till webbläsarens fönster, i procent och pixlar. Om bilden är större än Colorbox kommer rullningslist att visas. Om bredden inte är ändrad kommer Colorbox automatiskt anpassa sig efter bilden

en: Maximum height of the Colorbox
sv_SE: Maximal höjd för Colorbox

en: Set height of the Colorbox
sv_SE: Ändra höjd för Colorbox

en: Set the maximum height of the Colorbox itself in relation to the browser window to a value between in percent or pixels. If the image is bigger than the colorbox, scrollbars are displayed. If height is not set, the Colorbox will be as high as the picture in it
sv_SE: Ändrar maximal höjd för Colorbox i relation till webbläsarens fönster, i procent och pixlar. Om bilden är större än Colorbox kommer rullningslist att visas. Om höjden inte är ändrad kommer Colorbox automatiskt anpassa sig efter bilden

en: Resize images
sv_SE: Ändra storlek för bilder

en: If enabled and if maximum width of images, maximum height of images, width of the Colorbox, or height of the Colorbox have been defined, ColorBox will scale photos to fit within the those values
sv_SE: Om aktiverad och om maximal bredd och höjd av bilder och Colorbox är definierade kommer Colorbox skala inom dessa värden

en: Close Colorbox on overlay click
sv_SE: Stäng Colorbox vid klick utanför bild

en: If checked, enables closing ColorBox by clicking on the background overlay
sv_SE: Om markerad, aktiverar stängning av Colorbox via klickning utanför

en: Preload images
sv_SE: Förhandsladda bilder

en: Allows for preloading of "next" and "previous" content in a group, after the current content has finished loading. Uncheck box to disable.
sv_SE: Tillåter förhandsladdning av "nästa" och "föregående" innehåll i en grupp efter att nuvarande innehåll har laddats. Avmarkera boxen för att inaktivera.

en: Transition type
sv_SE: Typ av övergång

en: The transition type of the Colorbox. Can be set to "elastic", "fade", or "none"
sv_SE: Typ av övergång för Colorbox. Kan vara "elastisk", "tona" eller "inget"

en: Transition speed
sv_SE: Övergångshastighet

en: Sets the speed of the "fade" and "elastic" transitions, in milliseconds
sv_SE: Ändrar hastigheten för övergång av "tona" och "elastisk", i millieskunder

en: Opacity
sv_SE: Opacitet

en: The overlay opacity level. Range: 0 to 1
sv_SE: Nivå för överläggets opacitet. Intervall från 0 till 1

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Delete Settings
sv_SE: Återställ inställningar

en: Check the box and click this button to delete settings of this plugin.
sv_SE: Markera boxen och klicka för att återställ inställningarna för detta plugin.

en: Donate
sv_SE: Donera

en: If you would like to make a small (or large) contribution towards future development please consider making a donation.
sv_SE: Om du vill göra ett litet (eller stort) bidrag för framtida utveckling var god överväg en donering.

en: Techotronic Development Support
sv_SE: Techotronic utvecklingssupport

en: Please enter the URL you'd like me to link to in the donors lists
sv_SE: Var god skriv in vilken URL du vill att jag ska länka till i listan för donatorer

en: Return to Your Dashboard
sv_SE: Återgå till din panel

en: Select Preset Amount
sv_SE: Välj summa att donera

en: Or
sv_SE: eller

en: Enter Custom Amount
sv_SE: Välj egen summa att donera

en: Submit
sv_SE: OK

en: Top donations
sv_SE: Topp donationer

en: Latest donations
sv_SE: Senaste donationer

en: Automatically add colorbox-class to images in posts and pages. Also adds colorbox-class to galleries. Images in one page or post are grouped automatically.
sv_SE: Lägg automatiskt till colorbox-class för bilder i inlägg och sidor. Lägger även till colorbox-class till gallerier. Fler bilder i ett inlägg eller en sida läggs tillsammans automatiskt.

en: Automatically add colorbox-class to images in WordPress galleries, but nowhere else. Images in one page or post are grouped automatically.
sv_SE: Lägg automatiskt till colorbox-class för bilder i WordPress biblioteket men ingen annanstans. Fler bilder i ett inlägg eller en sida läggs tillsammans automatiskt.

en: Automate hiding of flash objects
sv_SE: Göm automatiskt flash objekt

en: Automatically hide embeded flash objects behind the Colorbox layer.
sv_SE: Gömmer automatiskt inbäddade flash objekt bakom Colorbox lagret.

en: Disable warning
sv_SE: Inaktivera varning

en: Disables the warning that is displayed if the plugin is activated but the auto-colorbox feature for all images is turned off.
sv_SE: Inaktiverar varningen som visas om pluginet är aktiverat men funktionen auto-colorbox för alla bilder är avstängd.

en: Translation
sv_SE: Översättning

en: The english translation was done by <a href="http://www.techotronic.de">Arne Franken</a>.
sv_SE: Denna svenska översättning är gjord av <a href="http://www.theindiaexperience.se">Christian Nilsson</a>.
