jQuery-Colorbox - en to tr_TR translation catalogue (81 entries)

en: Theme #1
tr_TR: Tema #1

en: Theme #2
tr_TR: Tema #2

en: Theme #3
tr_TR: Tema #3

en: Theme #4
tr_TR: Tema #4

en: Theme #5
tr_TR: Tema #5

en: Theme #6
tr_TR: Tema #6

en: Theme #7
tr_TR: Tema #7

en: Theme #8
tr_TR: Tema #8

en: Theme #9
tr_TR: Tema #9

en: Theme #10
tr_TR: Tema #10

en: Theme #11
tr_TR: Tema #11

en: Theme #12
tr_TR: Tema #12

en: Theme #13
tr_TR: Tema #13

en: Theme #14
tr_TR: Tema #14

en: Theme #15
tr_TR: Tema #15

en: percent
tr_TR: yüzde

en: pixels
tr_TR: piksel

en: elastic
tr_TR: elastik

en: fade
tr_TR: solma

en: none
tr_TR: hiçbiri

en: Successfully updated %1$s settings.
tr_TR: %1$s ayarları başarılıyla güncellendi.

en: %1$s settings were successfully deleted.
tr_TR: %1$s ayarları başarıyla silindi.

en: needs attention: the plugin is not activated to work for all images.
tr_TR: uyarısı: Eklenti tüm resimlerde çalışmak için ayarlanmamış.

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Did not update settings, you do not have the necessary rights.
tr_TR: Ayarları güncelleyemedim, gerekli yetkilere sahip değilsin.

en: Did not delete %1$s settings. Either you dont have the nececssary rights or you didnt check the checkbox.
tr_TR: %1$s ayarlarını sıfırlayamadım. Ya gerekli yetkilere sahip değilsin yada kutucuğu doldurmadın.

en: close
tr_TR: kapat

en: next
tr_TR: ileri

en: previous
tr_TR: geri

en: start slideshow
tr_TR: slayt gösterisi başlat

en: stop slideshow
tr_TR: slayt gösterisini durdur

en: {current} of {total} images
tr_TR: {current} / {total}

en: %1$s Settings
tr_TR: %1$s Ayarları

en: Theme
tr_TR: Tema

en: Select the theme you want to use on your blog.
tr_TR: Blogunuzda kullanmak istediğiniz temayı seçiniz.

en: Theme screenshot
tr_TR: Tema önizleme

en: Add Slideshow to groups
tr_TR: Gruplara slayt gösterisi ekle

en: Add Slideshow functionality for %1$s Groups
tr_TR: Slayt gösterisi fonksiyonunu %1$s gruplarına ekler.

en: Start Slideshow automatically
tr_TR: Slayt gösterisini otomatik olarak başlat

en: Start Slideshow automatically if slideshow functionality is added to %1$s Groups
tr_TR: Eğer slayt gösterisi fonksiyonu %1$s gruplarına eklenmişse, slayt gösterisini otomatik olarak başlatır.

en: Speed of the slideshow
tr_TR: Slayt gösterisi hızı

en: milliseconds
tr_TR: milisaniye

en: Sets the speed of the slideshow, in milliseconds
tr_TR: Slayt gösterisinin hızını milisaniye cinsinden belirleyin

en: Maximum width of an image
tr_TR: Maksimum resim genişliği

en: Do not set width
tr_TR: Genişlik ayarlarma

en: Set maximum width of an image
tr_TR: Resimler için maksimum genişlik değeri belirleyin

en: Set the maximum width of the image in the Colorbox in relation to the browser window in percent or pixels. If maximum width is not set, image is as wide as the Colorbox
tr_TR: Tarayıcı penceresinde çıkan Colorbox içindeki resimler için yüzde yada piksel değeri belirtin. Eğer maksimum genişlik belirtilmezse resim Colorbox genişliği kadar görünür. Eğer maksimum genişlik belirtilmezse resim Colorbox genişliği kadar görünür

en: Maximum height of an image
tr_TR: Maksimum resim yüksekliği

en: Do not set height
tr_TR: Yükseklik ayarlarma

en: Set maximum height of an image
tr_TR: Resimler için maksimum yükseklik değeri belirleyin

en: Set the maximum height of the image in the Colorbox in relation to the browser window to a value in percent or pixels. If maximum height is not set, the image is as high as the Colorbox
tr_TR: Tarayıcı penceresinde çıkan Colorbox içindeki resimler için yüzde yada piksel değeri belirtin. Eğer maksimum yükseklik belirtilmezse resim Colorbox yüksekliği kadar görünür. Eğer yükseklik belirtilmezse Colorbox resim kadar yüksek olur

en: Maximum width of the Colorbox
tr_TR: Colorbox maksimum genişliği

en: Set width of the Colorbox
tr_TR: Colorbox için genişlik belirleyin

en: Set the maximum width of the Colorbox itself in relation to the browser window to a value between in percent or pixels. If the image is bigger than the colorbox, scrollbars are displayed. If width is not set, the Colorbox will be as wide as the picture in it
tr_TR: Tarayıcı penceresinde çıkan Colorbox'ın maksimum genişliği için yüzde ve piksel değeri belirtin. Eğer resim Colorbox'tan büyükse, kaydırma çubukları çıkar. Eğer genişlik belirtilmezse Colorbox resim kadar geniş olur

en: Maximum height of the Colorbox
tr_TR: Colorbox maksimum yüksekliği

en: Set height of the Colorbox
tr_TR: Colorbox için yükseklik belirleyin

en: Set the maximum height of the Colorbox itself in relation to the browser window to a value between in percent or pixels. If the image is bigger than the colorbox, scrollbars are displayed. If height is not set, the Colorbox will be as high as the picture in it
tr_TR: Tarayıcı penceresinde çıkan Colorbox'ın maksimum yüksekliği için yüzde ve piksel değeri belirtin. Eğer resim Colorbox'tan büyükse, kaydırma çubukları çıkar. Eğer yükseklik belirtilmezse Colorbox resim kadar yüksek olur

en: Resize images
tr_TR: Resimleri tekrar boyutlandır

en: If enabled and if maximum width of images, maximum height of images, width of the Colorbox, or height of the Colorbox have been defined, ColorBox will scale photos to fit within the those values
tr_TR: Eğer aktifse, resimlerin maksimum genişliği ile yüksekliği ve Colorbox maksimum yüksekliği ile genişliği belirliyse, Colorbox resimleri bu değerlere ölçekler

en: Close Colorbox on overlay click
tr_TR: Katmana tıklandığında Colorbox kapat

en: If checked, enables closing ColorBox by clicking on the background overlay
tr_TR: Eğer aktifse, arka plandaki katmana tıklandığında Colorbox'ın kapanmasını sağlar

en: Preload images
tr_TR: Resimleri önceden yükle

en: Allows for preloading of "next" and "previous" content in a group, after the current content has finished loading. Uncheck box to disable.
tr_TR: Görüntülenen içeriğin yüklenmesi bittikten sonra, gruptaki "ileri" ve "geri" içeriğini önceden yükler. Bu sayede galerideki resimler arasında hızlıca geçiş yapılabilir ancak galeride büyük resimler varsa yada çok resim bulunuyorsa yüklenmesi uzun sürecektir. Aktif olmaması için kutucuğu boş bırakın

en: Transition type
tr_TR: Geçiş tipi

en: The transition type of the Colorbox. Can be set to "elastic", "fade", or "none"
tr_TR: Colorbox geçiş tipidir. "elastik", "solma" ya da "hiçbiri" seçilebilir

en: Transition speed
tr_TR: Geçiş hızı

en: Sets the speed of the "fade" and "elastic" transitions, in milliseconds
tr_TR: "solma" ve "elastik" geçiş hızını milisaniye cinsinden ayarlar

en: Opacity
tr_TR: Şeffaflık

en: The overlay opacity level. Range: 0 to 1
tr_TR: Katmanın şeffaflık seviyesi. Aralık: 0 ile 1 arasındadır

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri kaydet

en: Delete Settings
tr_TR: Ayarları sıfırlayın

en: Check the box and click this button to delete settings of this plugin.
tr_TR: Bu eklentinin ayarlarını sıfırlamak için kutucuğu doldurup yanındaki butona tıklayın.

en: Donate
tr_TR: Bağış yapın

en: If you would like to make a small (or large) contribution towards future development please consider making a donation.
tr_TR: Gelecek sürümler için az (yada fazla) farketmez, bağış yapmaktan çekinmeyin.

en: Automatically add colorbox-class to images in posts and pages. Also adds colorbox-class to galleries. Images in one page or post are grouped automatically.
tr_TR: Yazılardaki ve sayfalardaki resimlere otomatik olarak colorbox-sınıfı ekler. Galerilere de colorbox-sınıfı ekler. Yazı yada sayfadaki resimleri otomatik olarak gruplandırır.

en: Automatically add colorbox-class to images in WordPress galleries, but nowhere else. Images in one page or post are grouped automatically.
tr_TR: Wordpress galerilerindeki resimlere otomatik olarak colorbox-sınıfı ekler fakat başka yere eklemez. Yazı yada sayfadaki resimler otomatik olarak gruplandırılır.

en: Automate hiding of flash objects
tr_TR: Flash objelerini otomatik gizle

en: Disable warning
tr_TR: Uyarıyı kapat

en: Disables the warning that is displayed if the plugin is activated but the auto-colorbox feature for all images is turned off.
tr_TR: Bu seçenek ile eklenti aktifleştirildikten sonra tüm resimlere otomatik olarak colorbox ekleme seçeneği kapalıysa yönetici panelinde çıkan uyarıyı gizleyebilirsiniz.

en: Translation
tr_TR: Çeviri

en: The english translation was done by <a href="http://www.techotronic.de">Arne Franken</a>.
tr_TR: Türkçe çeviri <a href="http://www.serhatyolacan.com">Serhat Yolaçan</a> tarafından yapılmıştır.
